(Török Zoltán közlése nyomán)
Az 1960-as években Budapesten a VII. kerületben működött a Gyűjtők Klubja (Majakovszkij utca, ma Király utca). A klub vezetője Wiener Dezső volt, aki jó kapcsolatai segítségével megjelentetett gyufacímke sorozatokat magánkiadásban. Különféle sorozatokat (állatok, növények, épületek, járművek stb.), rengeteg félét és egy fajtából több tucat változatot.
Ezek ún. 16+1 íves formában jelentek meg (a szovjet szuvenír, azaz ajándék gyufacímkék mintájára). Van, aki az íveket felvágta és füzetekbe, lapokra ragasztotta. Tehát a kis címkék (16 db) csak a kabinet (családi gyufa méretű) címkével adnak ki egy sort. (A Szovjetúnióban a gyufásdobozokra kerültek fel a címkék, és egy kis ajándékdobozba tették a gyufásdobozokat.)
Az 1960-as években a gyűjtők igényének kielégítésére mások is jelentettek meg címkéket, ezeket összefoglalóan ún. gyűjtőcímkéknek (GYC) nevezzük. Mivel ezek a címkék nem gyufagyár által kiadott címkék, ezért nem számítanak gyufacímkéknek a szó hivatalos értelmében. Ez attól függetlenül érvényes, hogy ezek általában szebb kivitelűek voltak, mint az akkor kiadott „eredeti” gyufacímkék. Az kérdés, hogy ezeket hol, melyik nyomdában nyomtatták, és hány fajta sorozat jelent meg, hányféle változatban (katalógus valószínűleg ezekről nem készült).
A cikkben közöltek illusztrálására néhány gyűjtőcímke sorozat bemutatásra kerül a teljesség igénye nélkül.
VIII. Atlétikai EB Budapest, 1966
Űrkutatás
100 éves a budapesti közúti vasút
Mozdonyok
Látogassa a Közlekedési Múzeumot
Látogassa a budapesti Állatkertet
Magyar városok
Híres építmények
Magyar várak
Vitorláshajók